Annika Teder

Overview

Annika Tederi loomingu üheks keskpunktiks on armastus väljendusliku vormi ja faktuuri vastu. Tederi loomingu kesksel kohal on vorm ja faktuur. Teda köidab aastatuhandete vanune Jaapani nerikomitehnika, mida iseloomustab värviliste savimasside liitmisest tulenev mustrimäng. Samavõrd paelub teda pabersavi ruumiline krobelisus ja faktuuririkkus.
Omanäoliste tehnikate kasutamine toob eredalt välja kunstniku loomingulised iseloomujooned: mitte rahulolu kord juba saavutatuga, opositsioon keskpärase ideetu kunsti vastu ja selge tahe jäädvustada midagi igiomast, kestvat, mille juurde ikka ja jälle tagasi pöördud.

Annika Tederi loomingu fookuses pole keraamikatehnikate või taimede esteetiline aspekt, vaid tegemist on kunstniku tõlgendusega loodusfilosoofiast. Loodus kui ammendamatu inspiratsiooniallikas, kus leidub lõpmatult igavikulist, kuid paradoksaalsel kombel ka just väga ajalist väärtust, hetke ilu ja tarkust. Inimkond peab õppima seda rikkust märkama ja väärtustama. Seda aitab Annika teha oma loominguga.

Oma loomingu avamiseks laenab kunstnik Jaapani kirjaniku ja kunstniku Kaii Higashiyama öeldut: „Ilu jääb analüütilise mõistuse ees varjule, see avaldub objekti südamega ühendava tunde kaudu”.

Annika Teder on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 1972. aastal keraamika erialal. Alates 1986.a. on ta Eesti Kunstnike Liidu ja aastast 1992 Rahvusvahelise Keraamikaakadeemia (Genf) liige. Aastatel 1994-2014 osales aktiivselt kunstnike rühmituses „ON“. Ta on esinenud näitustel alates 1980. aastast nii Eestis kui ka välismaal alates Soomest kuni Jaapani ja Koreani. Tema töid leidub erakogudes ja muuseumides paljudes Euroopa riikides, samuti USAs, Kanadas, Jaapanis (Takeo, Seto), Korea (Incheon), Hiina (Fuping).

Works